ייפוי כוח מתמשך

 
במסגרת עבודתי, אני מסייעת ללקוחות להוציא ייפוי כוח מתמשך. מדובר במסמך משפטי לכל דבר, שקובע מי יטפל בענייניו של אדם ויקבל בעבורו החלטות, כשהוא כבר לא יוכל לעשות זאת בעצמו –עקב פגיעה אנושה בכושר השיפוט למשל. לרוב מדובר בהחלטות שנוגעות לעניינים אישיים וחברתיים, למצבים רפואיים ובריאותיים, לכספים ולרכוש (לרבות מקרקעין). חשוב להדגיש: המסמך קביל כל עוד הלקוח, זה שמעניק ייפוי כוח לאדם אחר, מבין את משמעויותיו והשלכותיו והיה בעל כושר שיפוט במעמד החתימה.
 

חושבים קדימה

 
המילה "מתמשך" מעידה על תוקפו הארוך של המסמך. הוא אינו מוגבל בזמן ומופעל ברגע שיש בכך צורך, גם אם מדובר בעוד עשרות שנים מרגע עריכתו. עבור אנשים שמסתכלים קדימה, ולא רוצים להשאיר שום דבר לידי המקרה, ייפוי הכוח המתמשך הוא כלי עזר שימושי ביותר שמוכיח את עצמו מניסיון העבר.
 

מאלו סיבות הממונה יכול למלא את אחריותו כמקבל ההחלטות?

 
 
  • תאונה קשה
  • מחלות זקנה (כגון דמנציה)
 
 
 
  • מוגבלות נפשית
  • מוגבלות שכלית
 
 
 
 

זהות מיופה בכוח: בחירה גורלית במיוחד

 
בייפוי כוח מתמשך, אותו יכול להוציא רק מי שמלאו לו 18, ממנה מייפה הכוח אדם קרוב (בן משפחה לדוגמה), שבעתיד ידאג לטובתו וישמור על האינטרסים שלו מכל בחינה. התפקיד המהותי של מיופה הכוח הופך את זהותו להחלטה חשובה מאין כמותה. על מייפה הכוח לדעת בלי צל של ספק, ולהאמין בלב שלם, שטובתו תנחה את מיופה הכוח בכל מצב שלא יהיה.

מיופה הכוח לא חייב להיות אדם אחד ויחיד. לעיתים נהוג לקבוע גם מחליף, שימלא את תפקידו של מיופה הכוח המקורי במידה שלא יוכל למלא אותו בעצמו. אפשרות נוספת היא מינוי של כמה מיופיי כוח – ניתן להגדיר סמכויות שונות עבור כל אחד מהם, ואף להחליט האם יצטרכו לפעול בשיתוף פעולה או שלא בכל צומת החלטה.
 

מיופה הכוח הוא הרשות המבצעת... אבל מי הרשות השופטת?

 
התגלה עם השנים כי יש צורך לפקח על הצעדים שמבצע מיופה הכוח, מתוקף תפקידו ומתוך דאגה לרווחתו של מייפה הכוח. אי לכך, ניתן להגדיר במסמך אנשים מסוימים שנקראים "מיודעים" – ולהם מיופה הכוח מחויב לדווח על כל פעולה שביצע במסגרת ייפוי הכוח. באפשרותם להביע מורת רוח מפעולותיו של מיופה הכוח ולבקר את שיקול דעתו.
 
מעוניינים לנסח ייפוי כוח מתמשך שיגן עליכם בעתיד?
צרו איתי קשר:
073-7590877.

אשמח לעמוד לרשותכם,
ענבל כספי-גאון – עורכת דין ומגשרת