משמורת ילדים

 
ההחלטה להתגרש לעולם תהיה החלטה לא פשוטה עם השלכות לא פשוטות. דבר זה נכון שבעתיים כשיש ילדים קטינים בתמונה, שעד הפרידה גדלו יחד בתא משפחתי אחד. גם אם התא הזה לא היווה בהכרח מסגרת בריאה לילדים, לפחות הם התגוררו תחת אותה קורת גג עם זוג הורים שעמד לרשותם ברמה יומיומית.
 

ההורים נפרדים, אך מה עם הילדים?

 
בגלל הגירושין, צריך לקבל החלטות קשות לגבי החזקת הילדים – ובשפה המשפטית "משמורת הילדים". כלומר: מי מההורים כשיר להמשיך את תפקידו כהורה במשרה מלאה, ואצל מי יגורו הילדים לאחר הפרידה? כמה זמן, אם בכלל, ישהו אצל ההורה השני או יורשו להיפגש עמו?

בני זוג לקראת גירושין מלאים עד גדותיהם בתחושות קשות כלפי הצד השני ונמצאים במצב הישרדותי. לכן אין ביכולתם לקבל החלטות שכאלו לבד, ועליהם להכניס לתמונה גורם נוסף.

 
 

שתי דרכים להגיע לפתרון לגבי משמורת הילדים:

 
  • הסכם גירושין – בעזרת עורכי דין לענייני גירושין או מגשר מוסמך שמתמחה בגישור זוגי, ניתן להגיע להסכמה הדדית בעניין הילדים. בית המשפט צפוי לקבל את ההסכם, שנכתב ונחתם בליווי שני ההורים, וכך אפשר להכניס לתוקף את קביעות המשמורת.

  • התכתשות בבית המשפט – במידה שהזוג כשל מלנסח הסכם גירושין, או כלל לא ניסה לעשות זאת, אין מנוס מלהגיע למשפט. שם מתחילה מלחמת חורמה של ממש, בה כל צד מנסה לשכנע את השופט שמוטב לילדים תחת חסותו. התנהלות זו גובה מחיר נפשי יקר על בני הזוג וגם על הילדים, שנאלצים לחכות שנים להחלטה ונשארים תלושים בין הורים שהפכו מאוהבים לאויבים.
 
 

טובת הילד

 
זה לא משנה מי הגורם המקצועי או המשפטי שמלווה את בני הזוג במהלך הגירושין – עורך דין, מגשר או שופט. יש עקרון אחד שמשותף לכל אלה והוא עקרון טובת הילד. יש לשמור מכל משמר על האינטרסים של הילדים, ועל כך אין עוררין. כל זאת בהתחשב בעובדה שמדובר בקטינים, שאינם יכולים לקבל החלטות הרות גורל שכאלה בעצמם. לרוב הם אינם מבינים עד הסוף את השתלשלות האירועים ומה כשירותו האמיתית של כל הורה. לכן על המבוגרים האחראיים לקבל בשבילם החלטה אמיצה שתטיב עמם בהמשך חייהם.
 

גישור זוגי

 
על שיטת הגישור חשוב וצריך להתעכב, כשמדברים על משמורת ילדים. כאמור, האינטרס המשותף של כל הצדדים הוא למנוע מהילדים את המאבק המשפטי שמנהלים ההורים. לכן, כמגשרת מוסמכת, אני מעודדת את בני הזוג לנסות תחילה את אפיק הגישור. זו הדרך להשמיע ולתת במה גם לצרכים של הילדים ולאפשר לכל צד לשטוח את טיעוניו בדרכי שלום. יחד, עם הליווי הצמוד שלי, יכולים ההורים המתגרשים להגיע להבנות הדדיות לגבי המשמורת.
 
אני בטוחה שטובת הילדים חשובה לכם יותר מכל.
לתיאום פגישת ייעוץ חייגו 073-7590877.

אשמח לעמוד לרשותכם,
ענבל כספי-גאון – עורכת דין ומגשרת