השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

שאלות ותשובות בנושא צו ירושה

אנשים רבים בישראל הולכים לעולמם ללא השארת צוואה תקפה המורה כיצד יתחלק העיזבון. במקרה כזה, היורשים החוקיים או הנושים יכולים לבקש וצו ירושה אשר יחלק את העיזבון. מי יכול לרשת אדם? מה בעצם קובע הצו? ומה עושים במקרה של סכסוך בין היורשים או חוסר הסכמה לאמור בצו?

מהו צו ירושה?

צו ירושה הינו צו משפטי שניתן במקרים בהם המנוח לא השאיר אחריו צוואה, או שהשאיר אחריו צוואה חלקית שלא נוגעת לכלל נכסיו. בד"כ, נהוג להגיש את הבקשה לרשם לענייני ירושה באזור בו גר המנוח, או בבית דין הרלוונטי באזורו. כאשר מעוניינים שהבקשה תוגש בבית דין רבני, יש להשיג הסכמה של כל היורשים.

מי יכול להגיש את הבקשה?

היורשים הפוטנציאלים הם אלה אשר מגישים בד"כ את הבקשה, ולכן בד"כ מדובר על צאצאים, בני זוג וכד'. החוק בישראל קובע היררכיה מסוימת של יורשים, וחלוקת העיזבון נקבעת על פיו.

אם אין לי מידע על העיזבון?

בבקשה עצמה, אין צורך להגיש פירוט על עזבון הנפטר, אלא רק פרטים כלליים, לרבות תעודת פטירה (מקורית או העתק), טופס בקשה ייעודי, שוברי תשלום של האגרה ושאר פרטים על שלילת ההודעה לכל היורשים, כמו אישור לשליחת הטופס בדואר או חתימתם של היורשים. כמו כן, ניתן לפנות למחלקת השבת נכסים באפוטרופוס הכללי על מנת למצוא רכוש או נכס עזוב.

ניתן להגיש את הבקשה עצמאית?

כן, אך יש לציין שמומלץ להיוועץ עם עורך דין ירושות בנושא לפני שליחת הטפסים, ראשית מכיוון שמדובר בהליך מעט מסורבל הטומן בחובו לא מעט בירוקרטיה, ושנית – קיימים לעיתים מצבים מסובכים, בהם קיים סכסוך בין היורשים, או שמגישי הבקשה אינם מודעים לכל היורשים הפוטנציאלים או לקיומם של נושים וכד'.

מה כולל צו הירושה?

צו הירושה כולל את חלקו של כל יורש או נושה בעיזבון, אולם לא כולל פירוט של רכוש האדם שנפטר. למעשה, צו הירושה הינו רק "הכרעה" של סוגיית זכויות הירושה, על פי סדר עדיפויות שונות המופיעות בחוק הישראלי. כמו כן, צן הירושה איננו כולל יצירה של זכויות ירושה, כלומר – צו הירושה רק עושה סדר, מי יורש וכמה מתוך העיזבון.

מה חלקו של בן זוג?

יש להפריד ביין העזבון של המנוח, לבין חלקם החוקי של בני הזוג ברכוש המשותף. אגב, חלק זה נקבע בהתאם לחוק אחר, חוק יחסי ממון בני-זוג (1973).

האם ניתן להתנגד לחלוקה?

ככלל, הבקשה מתפרסמת בעיתונות, וממועד זה מתנגדים לצו הירושה יכולים לשלוח את התנגדותם למשך 14 יום. כמו כן, אחד מהיורשים המופיעים בצו יכולים לבקש תיקון של צו הירושה, באמצעות הגשת בקשה מיוחדת הכוללת בין היתר, תצהיר אשר אומת על ידי עורך דין. במקרה כזה, מומלץ מאוד לפנות מראש לעורך דין הבקיא בדיני ירושה.

האם ניתן להגיע להסדר בין היורשים?

כן, בהחלט. ניתן להגיש את הבקשה לצו ירושה לצד הסכם חתום על ידי כל היורשים ובו מפורט חלקם, על פי ההסדר המשותף אשר הגיעו אליו. אולם, בית המשפט הישראלי ברוב המקרים מחויב למפורט בחוק (אלא אם כן התקיימו תנאים מסוימים) בנוגע לסדר הירושה. לכן, מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע ואף להגיע להסדר בנוכחות עורך דין, שיוכל להסביר לכל הצדדים מה חלקם על פי סדר הירושה ומה ההסדר הנכון ביותר עבורם.

לתיאום פגישת ייעוץ חייגו 073-7590877

אשמח לעמוד לרשותכם,

ענבל כספי-גאון – עורכת דין ומגשרת

חברה לשיווק ופרסום חברה לשיווק ופרסום