צוואות וירושות

 
צוואות וירושות הם שני הצדדים לאותו המטבע: מצד אחד יש את רצונו של אותו אדם שמעוניין להוריש את הונו לאנשים מסוימים באמצעות צוואה, ומצד שני – קרובי משפחה ויורשים המעוניינים לקבל את ירושתם. החלטתי להציג בפניכם את המושגים הבסיסיים שבתחום זה.
 

עריכת צוואה – בשביל מה זה טוב?

 
משפחה לא בוחרים, אבל את מי שמקבל את הירושה – בהחלט כן. לפי החוק היבש, בן/ת הזוג וילדיו של הנפטר זכאים לקבל את עיזבונו ולחלוק בו. עם זאת, החוק מאפשר לאותו אדם להביע את רצונו בצוואה לגבי חלוקת עיזבונו לאחר פטירתו, ולמנות עורך דין שיוודא שמשאלת לבו אכן מתממשת. במקרה כזה עורך הצוואה יכול לבקש להוריש את הונו דווקא לחבר קרוב, לעמותה או לכל גורם אחר שלבו מבקש.
 

צו קיום צוואה – מתי זה אפשרי?

 
אם היורש אכן הותיר אחריו צוואה, יורשיו של אדם שנפטר יכולים לבקש צו קיום צוואה. במידה שהוא אכן הוריש את הונו למבקשים, יוכלו לקבל כחוק את כל מה שהוריש להם, בין שמדובר בהון כספי ובין שמדובר בנכסי נדל"ן או בכל דבר אחר בעל ערך. לשם הגשת צו קיום צוואה, חשוב להגיש טפסים באופן מקוון או טפסים מודפסים, ורצוי לשם כך להיעזר בעורך דין לדיני משפחה.
 

התנגדות לצוואה – באלו מקרים?

 
למרבה הצער, משפחות לקשישים ולחסרי ישע נופלות קורבן לאנשים המנצלים את חולשתם. אותם נוכלים לעתים קרובות מנצלים אצלם רגעים של חוסר צלילות, ועלולים להחתים אותם על מסמכים בעלי השלכות משפטיות הרות גורל. למשל, מחתימים קשישים על מסמך שלפיו נכסיהם יעברו לשליטתם לאחר פטירתם. וכך, מוצאות את עצמן משפחות רבות חסרות אונים מול מסמך שכזה. חשוב לדעת שבאמצעות התנגדות לצוואות, לעתים קרובות אפשר למצוא פתרון גם במצבים קשים אלו. אסור לוותר.
 
ענייני צוואה וירושה הם רגישים מאין כמותם, ולכן חשוב להיעזר בעורך דין בקי, שניתן לסמוך עליו ולהפקיד בידיו את הסודות הכי כמוסים. אני מקפידה תמיד לתת ללקוחותיי את מלוא התמיכה שלה הם זקוקים במקרים אלו, תוך הכלה, סבלנות והתחשבות מלאה בצורכיהם. כמו כן, כמגשרת מוסמכת יש בידיי את הכלים לנהל מו"מ בין הצדדים ולמצוא פתרונות יצירתיים לשביעות רצונם.
 
לתיאום פגישת ייעוץ חייגו 073-7590877

אשמח לעמוד לרשותכם,
ענבל כספי-גאון
עורכת דין ומגשרת